Rybářské potřeby mmfish.cz...
Většina zboží skladem...
...vše pro úspěšnou rybařinu!!!
Zahajte novou sezonu úspěšně...

Deeper Fishfinder PRO+

Deeper Fishfinder PRO+

Už jsou to tři roky, co jsem zpracovával recenzi na tehdy první verzi nahazovacího sonaru Deeper Fishfinder. Tenkrát se jednalo o verzi, kdy bylo třeba zařízení propojit pomocí technologie bluetooth s chytrým mobilním telefonem a mohli jste zkoumat pomocí nainstalované aplikace dno. Doba však pokročila a dnes tu máme dvě nové verze Deeperu, a to Deeper PRO a Deeper PRO+. Hlavní inovací těchto modelů je to, že vysílají WiFi signál a připojíte se k nim už pomocí této technologie, takže tím získáte oproti starší bluetooth verzi výrazně lepší dosah (až 100 metrů). Nových funkcí a vylepšení je ale ještě daleko více a na to všechno se podíváme v této recenzi.


Filip Číhal

Už jsou to tři roky, co jsem zpracovával recenzi na tehdy první verzi nahazovacího sonaru Deeper Fishfinder. Tenkrát se jednalo o verzi, kdy bylo třeba zařízení propojit pomocí technologie bluetooth s chytrým mobilním telefonem a mohli jste zkoumat pomocí nainstalované aplikace dno. Doba však pokročila a dnes tu máme dvě nové verze Deeperu, a to Deeper PRODeeper PRO+. Hlavní inovací těchto modelů je to, že vysílají WiFi signál a připojíte se k nim už pomocí této technologie, takže tím získáte oproti starší bluetooth verzi výrazně lepší dosah (až 100 metrů). Nových funkcí a vylepšení je ale ještě daleko více a na to všechno se podíváme v této recenzi.

Na začátek můžete zhlédnout následující video, kde si aktuálně nejvyšší model Deeper Fishfinder PRO+představíme:

Tip: Pomocí ikonky na videopřehrávači si můžete video přepnout do vyšší kvality (až 1080p fullHD).

Provozní principy Deeper PRO+ aneb jak to funguje

Nejprve běžte na Google Play či App Store a do svého chytrého telefonu/tabletu si nainstalujte aplikaci Deeper – Chytrý hledač ryb. Aplikace bude fungovat na zařízeních s verzí systému iOS 8.0+ nebo Android 4.0+.

Deeper Fishfinder PRO+ včetně krytu pro noční používání

Deeper Fishfinder PRO+ včetně krytu pro noční používání

Deeper před prvním použitím rozšroubujte a dostatečně nabijte pomocí dodaného micro USB kabelu. Během nabíjení bliká oranžová LED dioda, která se při plném nabití rozsvítí zelenou barvou. Poté můžete sonar odpojit a dbejte na to, abyste správně našroubovali kryt (značky vodotěsnosti musí být proti sobě), jinak může dojít k poškození zařízení při vhození do vody.

K nabíjení sondy v terénu můžete použít i libovolnou powerbanku

K nabíjení sondy v terénu můžete použít i libovolnou powerbanku

Sonar vysílá WiFi signál pouze během nabíjení nebo automaticky po vhození do vody. Jen tehdy se k Deeperu můžete připojit. U systému Android většinou (až na výjimky) stačí jen spustit aplikaci Deeper a můžete ji začít používat. Sonar se totiž připojí automaticky k vašemu telefonu/tabletu. U iOS se k echolotu poprvé připojíte standardně přes nabídku WiFi sítí, kde se vám Deeper zobrazí. Heslo k síti je 12345678 viz. návod. Poté už Deeper ovládáte pomocí aplikace běžným způsobem.

Sonda Deeper PRO+ váží 100 g

Sonda Deeper PRO+ váží 100 g

Na Deeperu se nachází 3 závity, kam je možné upevnit připojovací oko. Pokud budete sonar používat ze břehu, použijte spodní nebo prostřední bod. Horní bod se používá pouze při průzkumu dna z lodě. Zvolíte-li nevhodný upevňovací bod, Deeper se přetočí do diagonální pozice a bude docházet k problémům se spojením. Vlasec nebo pletenou šňůru bezpečně přivažte k připojovacímu oku. Určitě je vhodné použít ocelové lanko s karabinkou, a to zejména kvůli riziku, že vám na Deeper během sondování zaútočí hladová štika. Zvolte také vhodný prut s navijákem a hlavně dostatečně silný vlasec/šňůru (sonda váží 100 g), abyste mohli bez obav nahazovat i do větší vzdálenosti.

Před použitím zvolte jeden ze tří upevňovacích bodů

Před použitím zvolte jeden ze tří upevňovacích bodů

Nyní můžete Deeper nahodit na požadované místo a sledovat dění v aplikaci. Buď sonar pro přehled navíjejte, nebo jej držte v klidu pro sledování ryb.

Aplikace Deeper

Před prvním použitím aplikace Deeper budete přesměrováni na stránku Login (Přihlášení). Zde je nutné se zaregistrovat nebo přihlásit (pokud už účet máte z minulosti). Noví uživatelé se mohou jednoduše přihlásit pomocí Facebook nebo Google účtu, což je otázka chvilky. Velkou výhodou je to, že si potom můžete uložená data ukládat na svůj Google disk (cloudové úložiště Google Drive) a mít tak vše zálohované do budoucna. Až si koupíte nový telefon, tak si vše zase jednoduše stáhnete a fungujete jako předtím.

Hlavní obrazovka aplikace Deeper

Hlavní obrazovka aplikace Deeper

Hlavní obrazovka poskytuje informace ze sonaru. Horní část obrazovky odpovídá blízkosti sondy a vodní hladiny. Dolní část obrazovky ukazuje hloubku vody.

Deeper může být provozován na dvou různých frekvencích

Deeper může být provozován na dvou různých frekvencích

Sonar snímá pouze to, co je pod ním a může být provozován na dvou různých frekvencích. Přesný úzký paprsek (15 ° @ 290kHz) se používá pro vysoce přesné určení pohybů ryb a dále konstrukce, detailů profilu dna. Široký paprsek (55 ° @ 90kHz) poskytuje dostatečný prostor pro hledání ryb, návnad na ryby a stavby dna. Ve výchozím nastavení je Deeper v nastavení vysoké frekvence (290 kHz), ta je určena pro nejvyšší výkon a nejdelší životnost baterie.

Pravá strana obrazovky zobrazuje novější informace ze sonaru, okraj představuje nejaktuálnější informace. Pokaždé, když se objeví nové informace ze sonaru, zorné pole je posunuto doleva.

Pokaždé, když se objeví nové informace ze sonaru, zorné pole je posunuto doleva.

Pokaždé, když se objeví nové informace ze sonaru, zorné pole je posunuto doleva

V aplikaci lze také povolit nebo zakázat, aby dávala zvukové upozornění. Ty jsou dány dle vašeho osobního nastavení když Deeper zachytí rybu nebo se změní hloubka.

Kalendář

Vestavěný kalendář poskytuje informace o úrovni činnosti ryb a měsíčních fázích pro jednotlivé dny. Hlavně rybí aktivita je samozřejmě sporadická a můžete jí věřit nebo ne, záleží na vás. Co je ale zajímavější, je to, že si díky podpoře GPS můžete lokace ukládat do kalendáře. Lokace, které do něj přidáte, se automaticky objeví také v mapě a budou klasifikovány jako rybářská místa. Díky tomu se pak můžete na zajímavá místa vracet.

Kalendář poskytuje informace o úrovni činnosti ryb a měsíčních fázích pro jednotlivé dny

Kalendář poskytuje informace o úrovni činnosti ryb a měsíčních fázích pro jednotlivé dny

Fotoaparát

Funkce fotoaparátu umožňuje pořizovat fotky bez nutnosti opuštění aplikace a uložit příspěvky spolu s komentáři. Jakmile pořídíte fotografii, zobrazí se obrazovka, kde můžete k fotce připsat název, popis a uložit záznam. Ke každému záznamu můžete přidat i další fotky, případně je smazat.

Lovné místo si můžete zaznamenat pomocí fotografie a dalších užitečných informací

Lovné místo si můžete zaznamenat pomocí fotografií a dalších užitečných informací

Uložené fotografie se objeví v poznámkách společně s názvem, komentářem, datem a povětrnostními podmínkami, během kterých byla fotka pořízena. Máte-li zapnuté GPS na telefonu/tabletu, uloží se i souřadnice, kde jste fotografovali.

Počasí

Na záložce Počasí najdete aktuální předpověď pro určité místo (dle GPS pozice), spolu s dalšími užitečnými informacemi jako jsou východ a západ slunce.

Aktuální předpověď pro určité místo

Aktuální předpověď pro určité místo

Poznámky

Zde si můžete vytvářet deník rybolovu, který se následně zobrazuje v kalendáři. Dny, které obsahují zápisky, se zobrazí v oranžové barvě. Po kliknutí na určitý den je možné buď prohlížet své stávající záznamy, případně přidat nové.

Po kliknutí na určitý den je možné buď prohlížet své stávající záznamy, případně přidat nové

Po kliknutí na určitý den je možné buď prohlížet své stávající záznamy, případně přidat nové

Při vytváření nového záznamu můžete přidat název, komentář a také pořizovat snímky klepnutím na ikonku fotoaparátu. Položka s komentářem také obsahuje povětrnostní podmínky, za kterých byl záznam pořízen.

Mapa

Aplikace zde využívá klasických Google map, kdy vám mapa ukáže díky GPS i vaši aktuální polohu. S mapou můžete pracovat obvyklým způsobem. Pokud se ztratíte na mapě, vždy můžete mapu vycentrovat na vaši aktuální polohu.

Nové lokace je možné hledat pomocí vyhledávacího pole nahoře, případně je vybrat ze seznamu dříve přidaných míst. Lokace jsou rozděleny do kategorií podle typu a můžete v nich na zobrazené mapě i filtrovat.

Aplikace využívá klasických Google map, jednotlivé státy si můžete uložit do paměti pro následné offline použití

Aplikace využívá klasických Google map a jednotlivé státy si můžete uložit do paměti pro následné offline použití

V nastavení aplikace je také možnost, stáhnout si mapu do paměti i pro offline použití (funguje pro jednotlivé státy). To je přínosné zejména tehdy, pokud nemáte aktivovaná mobilní data nebo chcete-li je ušetřit. Oceníte to také v místech se slabým mobilním signálem, kde by se vám mapa načítala velmi pomalu. Konkrétně Česká republika vám zabere 274 MB v paměti.

Historie

Aplikace uchovává historii dat ze sonaru, kterou zobrazíte po kliknutí na ikonu Historie v horní liště. V jednotlivých nahrávkách lze ručně posouvat a mít tak přehled o všech informacích, které jste získali během sondování v minulosti. Deeper takto ukládá neomezené množství dat a má přístup i k offline mapám. Pokud jste vytvářeli i batymetrickou mapu, uloží se zde i ona, což je velmi užitečné. Jednotlivé nahrávky je také možné libovolně přejmenovat pro ještě větší přehlednost.

V Historii máte přístup ke všem nahrávkám

V Historii najdete seznam všech nahrávek

Nastavení

Zde najdete kompletní nastavení celé aplikace, které je asi zbytečné podrobně popisovat. Některé zajímavé funkce však můžete zhlédnout ve videu.

Nastavení aplikace Deeper

Nastavení aplikace Deeper

Módy sonaru

Deeper je možné používat ve 4 módech. Jsou jimi Standardní módRežim na leduRežim loďPobřežní GPS mód (funguje pouze u modelu PRO+).

Režim loď s batymetrickou mapou

Režim loď s batymetrickou mapou

Pobřežní GPS mód je sice teprve v beta verzi, ale funguje perfektně

Pobřežní GPS mód je sice teprve v beta verzi, ale funguje perfektně

V rámci režimů LoďPobřežní GPS mód vytváříte při sondování i batymetrické mapy s mřížkou. A funguje to skvěle! Nejlépe to uvidíte ve videu výše. Deeper PRO+ je totiž vybaven vnitřním vysoce přesným GPS přijímačem, díky kterému to není žádný problém i při používání ze břehu. Vestavěná GPS přímo v přístroji je asi hlavní výhoda nejvyššího modelu Deeper PRO+, protože pokud vlastníte nižší verzi Deeper PRO, batymetrické mapy můžete vytvářet jen z lodě v rámci režimu Lodě (zde je totiž využívána alespoň GPS z vašeho chytrého telefonu/tabletu).

Příslušenství

K Deeperu si můžete pořídit i nejrůznější příslušenství. Já jsem měl k dispozici praktický průhledný kryt na noční rybaření a také smartphone držák na prut. Obě vychytávky dobře plnily svůj účel a vidíte je zde na fotografiích, případně ve videu.

Přes průhledný kryt bliká výrazná LED dioda, což oceníte při snížené viditelnosti

Přes průhledný kryt neustále bliká výrazná LED dioda, což oceníte při snížené viditelnosti

Noc, mlha ani silný déšť nebude znamenat problém

Noc, mlha ani silný déšť nebude znamenat problém

Držák na smartphone přiděláte k prutu pomocí dodaných gumiček

Držák na smartphone připevníte k prutu pomocí dodaných gumiček

S takto připevněným telefonem můžete i opatrně nahazovat

S takto připevněným telefonem můžete s trochou opatrnosti i nahazovat

Kromě toho si můžete zakoupit také husí krk pro připevnění k lodi a nebo třeba vodotěsnou powerbanku o kapacitě 10400 mAh, pomocí které je možné v terénu dobíjet jak mobil, tak sondu Deeper. Pochopitelně však můžete použít i jakoukoliv jinou powerbanku, tak jako já.

Husí krk pro připevnění k lodi a vodotěsná powerbanka pro nabíjení

Husí krk pro připevnění k lodi a vodotěsná powerbanka pro nabíjení

Závěr

Na závěr mohu říci, že mě Deeper PRO+ příjemně překvapil. A to především výrazně lepším dosahem oproti starší bluetooth verzi a také stabilním připojením, které netrpí na výpadky. Asi nejvíce mě ale zaujala možnost vytváření batymetrických map, což je naprosto super funkce a můžete si tak dokonale zmapovat místo před sebou, a to i v případě, kdy s sebou nemáte loď. Tohle prostě ze břehu s běžným echolotem nemáte šanci zvládnout a je to velká přidaná hodnota.

K Deeperu dostanete i ochranné neoprenové pouzdro pro pohodlné přenášení

Součástí základního balení je i ochranné neoprenové pouzdro pro pohodlné přenášení sondy Deeper

Základní balení Deeper Fishfinder PRO+

Základní balení Deeper Fishfinder PRO+

Je vidět, že Deeper prošel za poslední 3 roky značným vývojem a můžeme se tak těšit ze spousty vylepšení. A díky neustálým aktualizacím aplikace tomu ještě nemusí být zdaleka konec (aktualizace jsou opravdu časté). Aplikace se používá příjemně a je velmi intuitivní. Deeper PRO+ je rozhodně vynikající pomocník, kterého využijete nejenom při kaprařině, ale díky jeho univerzálnosti a kompaktním rozměrům ho můžete snadno použít i při ostatních rybolovných technikách.

Klady a zápory

+ Přesné vykreslování dna – Vyšší cena
+ Dosah až 100 m – Musíte s sebou mít smartphone / tablet
+ Výdrž baterie až 6 h
+ Integrovaný GPS přijímač
+ Tvorba batymetrických map (i ze břehu)
+ Neomezená historie dat
+ Aplikace v češtině a intuitivní ovládání
+ Běžný režim včetně denního a nočního režimu obrazovky
+ Mapy i pro offline použití
+ Zajímavé příslušenství


Zpět na recenze...